Podpiekanie. Krok po kroku.Dzisiaj nie będzie nowego przepisu. Chciałbym natomiast napisać kilka słów o jednej z podstawowych technik wykorzystywanych podczas przygotowywania tart, quiche'ow, flamiche'ow i wszelkich podobnych potraw, w których kluczym elementem są spody z różnych rodzajów kruchego ciasta.


Wpis kieruję przede wszystkim do osób zaczynających dopiero swoją przygodę z kuchnią. Mam nadzieję, że się przyda:)1. Ciasto, przygotowane na podstawie danego przepisu (np. wg TEGO) i schłodzone przez co najmniej 30 min. w lodówce, wykładamy na lekko oprószony mąką blat i rozwałkowujemy na pożądany kształt, którym z reguły jest oczywiście okrąg. Ciasto powinno mieć ok. 2-3 mm grubości i powierzchnię o kilka centymetrów większą niż forma.

2. Tak przygotowane ciasto przekładamy na natłuszczoną masłem i wysypaną bułką tartą formę, dociskając delikatnie brzegi i usuwając zwisający nadmiar ciasta. Formę z ciastem wkładamy na ok. 20 minut do lodówki. Dzięki temu podczas pieczenia ciasto nie będzie się kurczyło. Piekarnik rozgrzewamy do podanej w przepisie temperatury. Z reguły podpiekamy w 190-200 st. C.3. Ciasto wyjmujemy z lodówki i nakłuwamy widelcem, dzięki czemu podczas podpiekania gorące powietrze nie będzie wypychało ciasta do góry.4. Przed włożeniem ciasta do piekarnika wykładamy je papierem do pieczenia, na który wysypujemy suchy groch. Można użyć również przykładowo fasoli lub specjalnych, ceramicznych kulek. Dzięki obciążeniu ciasta, podczas podpiekanie zachowa ono pożądany kształt.5. Ciasto podpiekamy przez czas podany w przepisie, przy czym na 5-10 min. przed końcem zdejmujemy papier z grochem. Dzięki temu ciasto lekko wyschnie i nabierze koloru.6. Czasami konieczne jest nie tyle podpieczenie, co całkowite upieczenie spodu w przypadkach, w których tarta z nadzieniem nie będzie już wędrowała do piekarnika.7. W tym ostatnim przypadku gotowe ciasto delikatnie wyjmujemy z formy i studzimy na kratce, po czym napełniamy nadzieniem zgodnie z przepisem.

0 komentarze: